Managing Director Jesper Christensen.
jan 26, 2026
Hos Tunstall snakker vi ikke kun om kvalitet. Det er noget, vores kunder skal kunne mærke i hverdagen. Vi arbejder med løsninger, der skaber tryghed for mennesker i sårbare situationer. Så der er ikke plads til tilfældigheder.
Derfor er vi stolte af, at vi er blevet re-certificeret i ISO 9001, ISO 14001 og ISO 27001 og samtidig har opnået ISO 27701 for første gang. Certificeringerne er i øvrigt sket i et samarbejde med vores nordiske kolleger i Sverige og Finland.
“At vi både er re-certificeret i ISO 9001, 14001 og 27001 – og samtidig opnår ISO 27701 for første gang, placerer Tunstall blandt en meget lille gruppe i vores marked. Det er et klart signal til kunder og samarbejdspartnere om vores modenhed og stærke fokus på informationssikkerhed og databeskyttelse.
Certificeringerne stiller os stærkt i forhold til NIS2-compliance. Især ISO 27001 og ISO 27701 understøtter kravene til risikostyring, governance, hændelseshåndtering og beskyttelse af kritiske data og systemer.
Jeg vil også rette en stor tak til vores medarbejdere for engagement, samarbejde og dedikation i processen.”
For vores kunder og samarbejdspartnere er certificeringerne en ekstra garanti. En garanti for, at kvalitet, sikkerhed og ansvar er en integreret del af alt, hvad vi gør.